top of page

Očakávajú sa zníženia úrokových sadzieb budúci rok, ale otázkou je kedy?

V tomto týždni sa trhy pripravujú na dôležité stretnutia hlavných centrálnych bánk, pričom začínajú s Fed-om v dňoch 12. a 13. decembra. Všetky oči budú pozorne sledovať akúkoľvek zmenu v tóne politiky, aby predpovedali, kedy začnú zníženia úrokových sadzieb a o koľko.


Európska centrálna banka, Bank of England, Švajčiarska národná banka a Norges Bank sa stretnú vo štvrtok. Centrálne banky už dávali signály, že potrebujú viac dôkazov o oslabovaní pracovných trhov, než začnú znižovať sadzby.


Očakáva sa, že Fed udrží svoj cieľový rozsah federálnych fondov na 22-ročnom maxime 5,25%-5,5% už po tretíkrát, ale väčšina účastníkov trhu stávkuje na začiatok znižovania sadzieb v máji.


"Ekonómovia z ING uviedli, že Fed nebude chcieť podporovať trhové očakávania výrazného zníženia sadzieb, kým nebudú presvedčení, že tlaky na ceny sú potlačené. Fed sa nakoniec posunie k zľahčenejšiemu postoji, ale môže to prísť až koncom prvého štvrťroka 2024."


Goldman Sachs očakáva, že Fed zníži sadzby dvakrát v budúcom roku, pričom prvé zníženie sa očakáva v treťom štvrťroku, skôr ako ich predchádzajúci výhľad začiatku zníženia sadzieb v decembri.


Bank of America predpokladá, že Fed začne zníženia sadzieb v júni a Morgan Stanley vidí zníženia sadzieb v polovici roku 2024. Ale Deutsche Bank očakáva, že bodový graf centrálnej banky nebude naznačovať zníženia v prvej polovici roku 2024.


Ekonómovia sa však obávajú dvoch hlavných politických rizík. Jedným je, že Fed príliš dlho čaká na uvoľnenie politiky, aby zaistil nízku infláciu, čo znamená, že vyššie úrokové sadzby by zaťažili hospodársky rast a hrozil by recesia. Druhým rizikom je, že Fed by mohol znížiť sadzby príliš skoro, zatiaľ čo inflácia zostáva nad ich cieľom 2%.


Hoci silnejší ako očakávaný pracovný trh zmierňoval stávky na začiatok zníženia sadzieb už v marci, nedávny deflačný trend bol povzbudivý. Maloobchodná inflácia zostala v októbri nezmenená, zatiaľ čo jadro PCE - preferovaný inflačný ukazovateľ Fedu - dosiahlo tohtoročnú najnižšiu úroveň. Trhy teraz očakávajú správu o inflácii spotrebiteľských cien v utorok na aktualizáciu deflačných trendov.

Comments


bottom of page